Spanyolországban közel egy napba telt az áramszolgáltatás helyreállítása

Az áramszünet miatt evakuálták a metróutasokat, leálltak a telefonvonalak és a közlekedési lámpák, a madridi teniszbajnokságot pedig félbeszakították.

Lassan visszatér az áramszolgáltatás, de rengeteg a kérdés.
Április 28-a délután példátlan áramkimaradás sújtotta Spanyolországot és Portugáliát, amely több millió embert érintett az Ibériai-félszigeten – számolt be az Euronews.
A spanyol belügyminisztérium szükségállapotot hirdetett, miután megszűnt az áramszolgáltatás több nagyvárosban, köztük Madridban, Barcelonában, Sevillában. Hasonló helyzet volt Lisszabonban és Portóban.
A közlekedés megbénult, a telefonhálózatok leálltak, az automaták és közlekedési lámpák működésképtelenné váltak, sőt a vonatközlekedés is teljesen leállt.
Egyelőre nem tudni pontosan, hány embert érintett az áramszünet, mivel a hatóságok nem közöltek részletes adatokat.
Ezt is ajánljuk a témában
Az áramszünet miatt evakuálták a metróutasokat, leálltak a telefonvonalak és a közlekedési lámpák, a madridi teniszbajnokságot pedig félbeszakították.
A hivatalos tájékoztatás szerint nem történt szabotázs, és a kibertámadás lehetőségét is kizárták. Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök szerint
egy „erős oszcilláció” a kontinens elektromos hálózatában okozhatta a kimaradást, de a pontos okokat még vizsgálják.
A spanyol áramszolgáltató, a Red Eléctrica előzetesen hat-tíz órás helyreállítási idővel számolt.
Portugália szintén válságstábot hívott össze, és mindkét ország mozgósította az összes rendelkezésre álló állami kapacitást.
A sürgősségi infrastruktúrák – kórházak, üzemanyagállomások, repülőterek – generátoros üzemmódra álltak át. A mobilhálózatok szinte teljesen megbénultak, és sokan próbáltak elemes rádiót vagy alternatív információs forrást keresni.
A legsúlyosabban érintett csoportok közé tartoztak azok a betegek, akik otthoni oxigéngépre vannak utalva, valamint a repülőjáratokat elérni próbáló utazók. Madridban és Lisszabonban emberek tucatjai próbáltak stoppolással kijutni a városból.
A spanyol kormány négy régióban rendkívüli állapotot hirdetett, a Nemzetbiztonsági Tanács pedig rendkívüli ülést tartott.
Eközben Franciaország és Marokkó is segíti az áramszolgáltatás részleges helyreállítását, miközben Spanyolország fokozta a víz- és hőerőműveinek teljesítményét. Bár a válság komoly következményekkel járt, sokan a kommunikációs leállást kihasználva a napsütéses időt élvezték a parkokban és a tengerparton.
Ezt is ajánljuk a témában
A délnyugat-európai nagy áramszünet sokunkat elgondolkodtathatott, mi lenne, ha Európában egy teljes és tartós áramszünet következne be? Tanulságos és riasztó forgatókönyv következik!
Nyitókép: Alex Camara / AFP